Vans

6. srpna 2012 v 11:30 | Luxiee Axony |  Módní značky

Od jedné obyčejné boty, která se stala synonymem pro skate


Vznik firmy

Zakladatelem této nejen Sk8 značky byl Paul Van Doren. Paul byl chlapec, který nechodil do školy ani nepracoval a tak ho jeho matka vzala do jedné továrny na tenisky Randy's v Bostonu - to mu bylo 15 let. Tam Paul nakonec taky zůstal a po 20 letech v této firmě si vybudoval místo ředitele - psal se rok 1950.
Firma Randy's se stala jednou z nejvyspělejších firem vyrábějící tenisky. Zlom přišel ve chvíli, kdy Paul dostal za úkol se postarat o jednu firmu potácející se v dluzích.
Nakonec tato firma vydělávala víc, než jeho býválá Randy´s.
A tehdy ho napadl zlomový krok pro Vans - založit si vlastní firmu.
Novou firmu založil spolu se svým bratrem a dvěma kamarády. Firma získala název Vans - podle jména zakladatele a oficiálně byla založena v roce 1966 v Anaheimu v jižní Kalifornii.

Paul Van Doren


Pochod firmy

Zezačátku tato firma vyráběla pouze jednoduché nazouvací plátěné boty, zvané "slip-on" a klasické šněrovací tenisky. Paul nikdy neváhal vyrobit motiv podle přání zákazníka.
Nám velmi známý a slavný motiv Vans - kostičkovaný byl inspirován školskými uniformami, protože i ty nosily tento vzor s tím, že tento vzor se stal pro firmu Vans legendárním.
Nakones přišel i ten slavný "šachovnicový vzor", který samozřejmě všichni známe - "checkered" design.
Firma se začala pomalu rozrůstat a začaly se stavět i nové obchody - jelikož Paul nevlastnil pouze továrnu, ale i firmu, protože věděl, že největší podíl na zisku mají právě obchody.

Začátek Sk8 éry

70. léta byla šťastným a rozkvětovým obdobím skaterů, ovšem první známí skateři, kteří se v obchodech Vans poptávali po odolnějších botách pro sk8 byli: Tony Alva a Stacey Peralta, ke kterým začínající skateři vzhlíželi a podle kterých jsou dodnes pojmenovány modely Cab a Halfcab. Nakonec se v letech 1976/77 se v obchodech objevily boty odolnější na patách a na prstech dnes se jedná o modely Old school, která byla mezi všemi skatery velmi oblíbená.
To mělo za následek, že se později vyrobila další bota velmi odolná pro skatování a to byl model Skate Hi, která pokrývala i kotník.

Stacey Peralta
Tony AlvaHalf cab designSkate Hi


Old school

Pojem Off the wall!

Tento pojem vznikl jak jinak než ve sk8 společnosti a tehdy se používal jako pozdrav, který znamenal projíždění stěn vysušenejch bazénů. Vans značka se této hlášky ujmula a začala tento pozdrav používat jako heslo značky.

Naivní podnikatel

Paulovi takováto sláva ale nestačila a jelikož to byl vášnivý podnikatel, chtěl se vyrovnat velmocím značek bot jako například Nike a Adidas. Sportovní boty Vans si ale nikdo kupovat nechtěl, tak se Vans potácel v dluzích. Později Paul dostal nabídku na prodej firmy za 75 milionů dolarů - psal se srok 1988, kdy bylo Paulovi 53 let. Značka Vans byla tedy prodána společnosti McConval-Deluit a pomalu Vans upadal...

Vans warped tour

Tehdy v 90. letech se přišlo na nápad uspořádat dnes legendární a slavný Vans warped tour, kde se jednalo o hudbu a skateboarding. V té době začal Vans pořádat závody ve skateboardingu, tak snowboardingu, wakeboardingu, surfování, ježdění na bmx nebo freestyle motocrossu.
Vans warped tour se pořádá dodnes a jsou na něj zváni ty nejslavnější skupiny, různé hvězdy a závodí tam ti nejlepší skateři.

Vans dnes

A v 21. století se dříve slavná značka Vans vrací zase do své bývalé popularity, tentokrát snad ještě více než předtím. Nejslavnější se stal samozřejmě kostičkovaný styl této boty.
Tato značka se stala synonymem pro sk8, samozřejmě tuto botu si oblíbili i různí hudebníci nebo emaři.
Dnes tuto značku vlastní společnost VF corporation.
Tuto značku dnes vlastní nespočet lidí, ať už se věnují čemukoli. Boty Vans naleznete ve všech Sk8 obchodech, a nejen boty, ale i trička či jiné výrobky.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Thery Thery | Web | 6. srpna 2012 v 11:34 | Reagovat

WOW , Moc zajímavý blog :) Určitě tu nejsem naposledy ! :)

2 Tez Tez | E-mail | Web | 6. srpna 2012 v 11:42 | Reagovat

Wow super článek...:) a taky se sem ještě vrátím :))

3 En* En* | 6. srpna 2012 v 12:35 | Reagovat

palec nahoru! :)

4 Kate Kate | 6. srpna 2012 v 13:41 | Reagovat

Jezdím na skejtu, a tuhle značku ma vážně moc ráda :)

5 Nixi Noname Nixi Noname | 6. srpna 2012 v 16:24 | Reagovat

Boty od Vans miluji mám doma 3 ty normální tenisky a pak 2 slip-on miluju boty :D :) mám jich doma moc :D

6 Smallcap Smallcap | 8. srpna 2012 v 9:49 | Reagovat

Ty první nahoře uplně mám...ty kostičkovaný ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama