Článek pro nás připravila Mia Moonlight.


To jsem se věnovala pouze legendě Siouxů. Další - mě ne příliš známá - legenda vypráví o mamince, která nevěděla, jak v noci utišit své děťátko a tak zašla za stařenkou a ta ji poradila, jak vyrobit talisman pro klidný spánek, náš lapač snů. Ženy z kmene Čipevajů jsou další možností původu lapače snů. Tento kmen lapače vyrábí dodnes, byly u nich věšeny nad lůžka novorozenců nebo novomanželů.
To, jak lapač snů funguje, se popisuje různě. Jak jsem již uvedla na začátku, podle legendy Siouxů se dobré sny zachytí v síti života a ty zlé propadají dírkou uprostřed. Další možnosti vyprávěné po generace jsou ale jiné. Zlé sny by údajně měly bloudit v nekonečné síti, dokud je nespálí sluneční paprsky a ty dobré z peříček sklouznou snícímu přímo do mysli a do duše. Lapač snů by měl být tedy umístěn nad snícím a mělo by na něj alespoň jednou za den zasvítit slunce. Další verze říká, že dobré sny se vymaní právě onou dírkou uprostřed lapače.

- Vrbovou větvičku ohneme do kruhu (Dávejte pozor, aby nebyla příliš tenká, nebo můžete použít nějakou kovovou obroučku, ale spíše dávejte přednost přírodním materiálům), oba konce nařízneme podélně a uděláme tam místo pro spoj, a převážeme provázkem.
- Podél celého kruhu začneme omotávat proužek látky (Nebo na husto nějak provázek, lýko a pod. Kůže také vypadá dobře a pracuje se s ní lépe než s látkou.). Dbáme, aby nebyl vidět žádný kousek větvičky a aby byla rovnoměrně pokryta vrstvou látky.
- První popis: Až dojdeme k místu, kde jsme začali, ovážeme provázkem a začneme vyplétat síť. Rozdělíme obvod kruhu na několik pokud možno stejných částí a vždy uděláme očko v daném bodě. Takto pak postupujeme, až dojdeme zase k prvnímu očku. Znovu omotáme ve středu očka a proplétáme už jen středy ok, až dojdeme k úplnému středu. Do středu pavučiny zapleteme korálek. (Můžete použít i jemný drátek.)
- druhý popis: Koneček bavlnky nebo provázku navážeme na omotaný kruh a začneme vyplétat vnitřní síť. Volně přivazujeme bavlnku kousek po kousku ke kruhu (viz foto), dodržujeme skoro pravidelné rozestupy. Poslední úvaz bavlnky je od prvního vzdálen o menší úsek než ostatní. Začneme navazovat druhé kolo tak, že bavlnku přivážeme doprostřed obloučku úvazu předešlého kruhu. Postupně navazujeme bavlnku spirálovitě směrem do kruhu, jednotlivé úseky nevypínáme na pevno, ale ani nenecháváme příliš volné. Bavlnka začne vytvářet jakousi hvězdici. Do středu pavučiny zapleteme korálek.
- 4. K vypletenému kruhu připevníme pírka na bavlnkách nebo proužkách kůže. (Zpravidla po třech nebo čtyřech párech.) Pírka vážeme po dvou a na spoj pověsíme korálky. Proužky kůže s pírky a korálky zavěsíme dolů na střed a po stranách, čili celkem tři. (Pírka - nepravá, byste měli sehnat třeba v galanterii, nebo i po balíčkách např. v černé barvě v různých velkoobchodech, stačí se porozhlédnout.)

A máme hotovo. Nyní už stačí jen zavěsit na vhodné místo. :)

Kamínek/korálek znázorňuje vaše já. Tedy by se vám měl líbit, nejen pro to, že je hezky růžový, ale měl by vám být sympatický a měl by vás trochu vystihovat. (např. dřevěný korálek, průsvitný korálek a td.)
Kruh představuje svět a vesmír. Je první překážkou pro zlý sen a chrání vaše já (kamínek/korálek).
Peříčka (spojená do párů, zakončená kamínkem) zachytávají vesmírnou energii díky přivázání ke kruhu a filtrují sny.
Síť zachytává negativní a zlé sny. Ty mají zabloudit a nedožít se rána - kdy právě vysvitne slunce. Nikdy už nenajdou cestu doprostřed ke kamínku a vašemu nitru.

Jako poslední část článku jsou tu obrázky, lapač snů se často stává i motivem pro tetování, můžete se nechat inspirovat. :)








Jů, to jsme si dělali na ŠvP v druhý třídě :-D