Teorie barev pro barvení vlasů.

29. února 2012 v 17:15 | Andenka |  Barveni vlasu

Článek pro nás připravila Leanne

Barvy spektra mohou být zobrazeny v kole ukazujícím jak se jedna barva mísí s druhou. To se dá použít k určení toho, jak spolu budou určité barvy vypadat, stejně jako toho, jak "opravit" nechtěné barvy vlasů a jak perfektně vytónovat vlasy do bíla. V tomto článku popíši různé typy barev a jak je můžete seskupit tak, aby vytvořily pěkné barevné kombinace nebo jak přejít z jednoho zářivého odstínu k jinému.Primární barvy - červená, žlutá, modrá
Všechny barvy jsou vytvořeny jednou nebo více z tří primárních barev - červené, žluté a modré s různými množstvími každé barvy vytvářející konečný odstín.
Sekundární barvy - fialová, oranžová, zelená
Jsou vytvořeny dvěma odstíny primárních barev. Sekundární barvy se dají vytvořit nalezením středu mezi dvěma primárními barvami na barevném kole. Například barva přesně mezi červenou a modrou na barevném kole je fialová. Barva mezi červenou a žlutou je oranžová a barva mezi modrou a žlutou je zelená.
Terciální barvy - červenooranžová, červenofialová, modrofialová, modrozelená, žlutozelená, žlutooranžová
Tyto jsou vytvořeny kombinací primární a sekundární barvy. Když se podíváte na barevné kolo, vidíte, že žlutooranžová je terciální barva, protože je mezi primární barvou (žlutou) a sekundární barvou (oranžovou). Můžete pokračovat s dělením barevného kola, ale tohle pro vysvětlení barev na vlasy postačí.
,,Bezplatné" (neutralizační) barvy - žlutá a fialová, modrá a oranžová, červená a zelená
Kombinování těchto barev většinou vytvoří hnědou. Jsou to páry barev, které jsou na barevném kole naproti sobě, tedy červená a zelená, modrá a oranžová, žlutá a fialová. Tyto barvy samy sebe vyvažují a neutralizují a mohou tak být použity k opravení chyb při barvení vlasů. Například pokud jste si obarvili vlasy na červenou a barva se vám nelíbí, barva se zeleným odstínem (např. popelavá blond) by měla červené odstíny neutralizovat. Stejně tak tónovače s fialovým odstínem jsou používány k neutralizování žlutých odstínu v odbarvaných vlasech k dosažení více přirozeného odstínu. Musí být zvážena i hloubka barvy. Obě barvy musí být stejně silné, aby se vyvažovaly. Vezměme si jako příklad fialový tónovač na blond vlasy. Pokud použijete příliš silný odstín fialové, vlasy pak budou mít fialový nádech. Pokud použijete příliš slabý odstín fialové, vlasům zůstane žlutý nádech. Většinou je lepší udělat chybu z opatrnosti a použít jemnější tónovač, protože ho můžete přidat víc. A pozor, z mixování dvou neutralizačních barev jako je červená a zelená vznikne hnědá.

Další použití barevného kruhu:

Přecházení z jedné barvy k druhé
Moje kamarádka má momentálně zářivě červené vlasy, ale chtěla by své vlasy přebarvit na zelenou. Mohla by nechat červenou barvu vymýt a poté ji přebarvit zelenou, ale vzhledem ke zbytkům červené barvy ve vlasech by výsledek byl buď hnědá, nebo nazelenale hnědá barva. Více pozvolná změna by nejspíš přinesla lepší výslednou barvu. Je mnohem jednoduší překrýt jednu barvu druhou - takovou, která je blízko té první na barevném kole než překrývat barvu s její neutralizační barvou. Vybledlá modrá může být lehce přebarvena na fialovou.

Prohlédněte si barevné kolo níže. Ukazuje začátek na červené barvě a požadovanou zelenou (vyznačeno kruhem). Tyto dvě barvy jsou téměr na protější straně kola. Pokud se chcete pozvolna přesunout z červené barvy na zelenou, na výběr jsou dvě trasy:
Po směru hodinových ručiček: červená - červenooranžová - žlutooranžová - oranžová - žlutá - žlutozelená - zelená
Proti směru hodinových ručiček: červená - červenofialová - fialová - modrofialová - modrá - modrozelená - zelená

V každé trase je šest kroků, tak která z nich je nejlepší? Vše záleží na tom, jaký je požadovaný odstín konečné zelené barvy. Protože moje kamarádka chce lesní zelenou, která má v sobě modré odstíny, bude lehčí jít přes fialovou a modrou k dosáhnutí zelené. Pokud by chtěla jarní zelenou s odstíny žluté, bylo by lepší jít druhou trasou.

Použití barevného kola k vybrání správného komba barev
Některé barvy ladí téměr se vším, jako například černá a bílá, ale kombinování jiných barev může být trochu složité. Největšího kontrastu může být dosáhnuto použitím barev na protějších stranách barevného kola (červená/zelená, žlutá/fialová, modrá/oranžová nebo červenooranžová/modrozelená, červenofialová/žlutozelená, modrofialová/žlutooranžová). Tyto kombinace spolu budou určitě vypadat dobře, ale musíte si dát pozor na to, že tyto barvy nevytvoří hnědou, když se do sebe vpijí. Také není moc příjemné se na ně dívat (stejně jako je pro oči nepříjemné vidět na obálce časopisu červené písmo se zeleným pozadím), takže by vás tyto barvy mohly hodně rychle unavit.

Pěkné barevné kombinace se dají získat kombinováním sekundárních barev, i když je tu stále nebezpečí toho, že se barvy slijí do sebe a vytvoří hnědou, ale jsou tu možnosti , jak se toho vyvarovat. Například pokud použijeme dvě sekundární barvy - zelenou a fialovou. K vyvarování se nechtěných kalných odstínů v místech, kde se barvy kříží, je dobré do tohoto místa přidat modrou barvu. Fialová je tvořena z červené a modré a zelená je tvořena z žluté a modré, proto je modrá nejlepší jako "tlumič" mezi fialovou a zelenou.

Vždycky můžete získat hezké kombinace, pokud použijete dvě primární barvy a sekundární barvu, která je mezi nimi. Například pokud smícháte žlutou a červenou, vznikne oranžová, takže pokud jste si nabarvili vlasy na žluto a červeno, přidání oranžové mezi tyto dvě barvy pomůže správně vystínovat přechod mezi nimi. Také vypadá dobře, když různé části vlasů nabarvíte zrovna těmito třemi barvami. Můžete vyzkoušet také žlutou, zelenou a modrou nebo modrou, fialovou a červenou.

Používání barev ke stínování
Vybráním 4 nebo 5 barev stejné barvy, ale jiných tónu můžete vytvořit proužky různých odstínů určité barvy - pro příklad si vezmeme fialovou. Mixováním této barvy s jinou, která je vedle ní na barevném kole, tedy červenou nebo modrou, se dá získat široká škála barev pro melírování nebo dělání barevných proužků ve vlasech a stínování. Pro více odvážný vzhled můžete použít odstíny z obou stran vaší základní barvy a mixovat je do různých barev. Takže fialovou můžete smíchat s modrou a s červenou, což vytvoří modrofialové a červenofialové odstíny společně s fialovou. Ale pokud do toho přidáte přímo modré a červené proužky, zničí to efekt.

Zdroj: přeloženo z >>KLIK<<
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Thesims2-creator Thesims2-creator | Web | 29. února 2012 v 20:30 | Reagovat

máš nádherný design..

a tenhle článek je dost užitečnej:)

2 Hayley. Hayley. | 29. února 2012 v 22:00 | Reagovat

tenhle kruh znám nazpamět :)
je příšerný ho tvořit ze tří barev :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama